Skip to content
Дома » Вести » Трпевска доминантна кај стрелците, Ѓорѓиевска со најмногу одбрани и кај сениорките

Трпевска доминантна кај стрелците, Ѓорѓиевска со најмногу одбрани и кај сениорките

  • Од вчера започнаа зимските подготовки за пролетниот дел на првиот тим на ЖРК Вардар. Вистинско време е да ги погледнеме есенските остварувања на девојките.

  Кај стрелците доминантен лидер е капитенот на црвено-црните, Трпевска Ивона. Покрај првото место на клупската листа одлично котира и на листата на стрелци во целата лига каде е на позицијата број три. Второпласирана е одличната оваа есен, Сара Стефаноска со 68.погодоци. На позиците зад неа се, Симона Василева и Коцева Борјана со одлични 48.погодока.

  Листа на стрелци

  1. Ивона Трпевска 107 гола

  2. Сара Стефаноска 68 гола

  3./4. Борјана Коцева 48 гола

  3./4. Симона Василева 48 гола

  5. Бојана Коцева 38 гола

  6. Бојана Радевска 36 гола

  7. Тамара Ивановска 34 гола

  8. Дона Тодоровска 16 гола

  9.Нина Попова 15 гола

  10. Леона Миленкоска 13 гола

  11. Ивона Кимовска 12 гола

  12. Михаела Велјаноска 6 гола

  13. Ива Кимовска 4 гола

  14./15.Нина Милевска 3 гола

  14./15. Леона Деметра Франгоска 3 гола

  16. Драгана Стојчевска 1 гол

  Кај голманите лидер по есенскиот дел е најмладата голманското трио, Ѓорѓиевска е лидер на оваа листа со 82.одбрани. Покрај на оваа таа е лидер и на младинската листа на одбрани. Листата на голмански одбрани изгледа вака:

  1. Вероника Ѓорѓиевска 82 одбрани

  2. Андреа Илиќ 80 одбрани

  3. Марија Галачева 37 одбрани