Skip to content
Дома » Вести » Вардарки без бодови од дербито

Вардарки без бодови од дербито

    Во последното коло од есенскиот дел Вардар гостуваше кај Ѓорче Петров. Нашите девојки дадоа максимум на оваа средба, сепак противникот оствари победа со 31-27 на оваа средба.

    Домаќинот успеа на стартот да поведе со два гола предност при резултат 3-1. Вардарки искористија две одбрани на Илиќ, направивме серија 0-3 и со голот на капитенот Трпевска во 5.минута поведовме со 3-4. Домаќинот изедначи веднаш ама нашите девојки играа борбен прв дел и успеаа да поведат со два гола при резултат 5-7, преку Трпевска. Вардарки ја одржуваа ова предност пред налетот на повозрасните девојки на актуелниот шампион се до финишот во кој влеговме со два позитива. Во 27.минута водевме со 17-19 по одличниот погодок на Коцева Бојана. Домаќинот тим во финишот успеаа со резултатска симетрија да ги заврши првите 30.минити, на одмор беше 19-19.

    На почетокот на вториот дел со по два гола во двете мрежи започнавме израмнето, беше 21-21. Потоа поголемиот ростер на домашниот тим дојде до израз, полека успеваа да прават резултатска разлика. Победата дојде со резултат 31-27 за актуелниот шампион, екипата на Ѓорче Петров кој оваа есен има 100% ефект во лигата, односно максимален број на победи.

    Вардар: Кимовска Ивона, Илиќ (12.одбрани), Попова 1, Стефаноска 6, Галачева, Велјаноска, Франговска, Трпевска 8, Коцева Борјана 2, Кимовска Ива, Тодоровска 1, Миленкоска 1, Радевска 2, Ѓорѓиевска (2.одбр) Милевска, Коцева Бојана 6.