Skip to content
Дома » Вести » Триумф на гостувањето во Гевгелија

Триумф на гостувањето во Гевгелија

  ЖРК Вардар врза три победи во низа, победа и во Гевгелија????‍♀️

  Во рамки на 4.коло гостувавме во Гевгелија кај истоимената екипа и ја совладавме со убедливи 16-37

  Отворивме со фуриозен старт, ги затворивме приодите кон голот на Ѓорѓиевска па поведовме со убедливи 0-7. При резултат 5-15 дојдовме до двоцифрена предност, која остана до крајот на дуелот. На одмор заминавме со 8-18, за нас. Во вториот дел Царчев даде прилика на целата клупа, сепак ритамот остана исти, ние бевме тимот кој доминира. Дојдовме до убедлива победа со резултат 16-37.

  Ивона Трпевска беше прв стрелец со 6 гола. Добар деби настап имаа двете кадетки Дона Тодоровска и Леона Миленкоска со по 5 гола. Сара Стефаноска постигна 4 гола. Потоа Ивона Кимовска и Тамара Ивановска стрелаа по 3 пати

  ➡️Четири девојки имаа по 2 гола се работи за близначките Коцеви, Велјаноска Михаела, и кадетката Леона Деметра Франгоска

  Три девојки: Попова Нина, Симона Василева и Радевска Бојана стрелаа по еднаш во мрежата на противникот

  Голманките беа одлични: Вероника Ѓорѓиевска впиша 10 одбрани, а Марија Галачева имаше 8 интервенции.