Skip to content
Дома » Вести » Со победа започна одбраната на трофејот за младинките на ЖРК Вардар

Со победа започна одбраната на трофејот за младинките на ЖРК Вардар

Победнички старт на новата натпреварувачка сезона за младинките на Вардар, кои го бранат трофејот освоен од минатата сезона. Избраничките на Платон и Кузмановска ја оправдаа фаворитската улога и славеа на првиот натпревар против екипата на ЗГРК Илинден Вардар со резултат 25:20 (13:6).

Натпреварот го отворивме со два последователни голови, додека по 8 минути игра, со погодокот на Дона Тодоровска имавме водство од 5:2. Ние бевме тимот кој ја контролираше играта и резултатот на овој прв натпревар во младинската лига. На нашата предност, голема заслуга имаше и голманот, Зорица Хасаноска, која беше брилијантна на нашиот гол во првото полувреме, успевајќи да одбрани неколку тешки удари на противничките ракометарки.

Леона Миленкоска во 10 минута ни донесе и предност од 7:2. Екипата на Илинден на моменти се закануваше на нашата предност, така беше при резултат 8:5, но тоа беше и последната резултатска неизвесност на овој натпревар. Во 26.минута, Ивана Трифуноска ни донесе предност од 11:6, додека со звукот на сирената погоди Мила Ристовска за резулат 13:6 на полувреме.

Во вториот дел го контролиравме натпреварот, високата предноста која ни ја донесе со „бомба“ удар, Леона Миленкоска при резултат 18:9, ни овозможи комоција во нашата игра во овој дел од натпреварот. Екипата на Илинден успеа до крајот на мечот да ја намали негативата и да се избори за достоен пораз со резултат 25:20.

Најефикасни во нашите редови беа Трифуноска и Миленкоска кои постигнаа по 6 голови, додека на голот одлична беше Зорица Хасаноска со вкупно 13 одбрани.

Вардар: Хасаноска (13 одбрани ), Драгана Тодоровска 1, Стојкова, Трпкова, Соколовска, Јанева, Поповска, Балоска 5, Николовска, Франговска, Божиновска 1, Смилевска, Дона Тодоровска 4, Миленкоска 6, Ристовска 2, Трифуноска 6.