Skip to content
Дома » Archives for Darko

Darko

Со натпреварот против Ѓорче Петров заврши сезоната во Супер Лигата

  Денес во спортската сала „Круме Кепески“ нашата сениорска екипа го одигра последниот натпревар за сезонава во Супер Лигата. Противник ни беше екипата на Ѓорче Петров од која бевме поразени со резултат 29-33 (16:16). Видовме ефикасен натпревар со добри периоди и од двете екипи. Ѓорче подобро… Read More »Со натпреварот против Ѓорче Петров заврши сезоната во Супер Лигата

  Нова победа во лигата за сениорките, падна и Деспина

   Во претпоследното коло од женската лига, вардарки успеаа да остварат нова победа и да ја продолжат низата. Како гости бевме подобри од Деспина со резултат 22-31 (6-13). Отворивме одлично на ова гостување во Прилеп со два врзани гола, кои беа дело на Борјана Коцева и… Read More »Нова победа во лигата за сениорките, падна и Деспина

   Пораз во полуфиналето на Купот од екипата на Чаир

    На завршниот турнир во Купот на Македонија, во рамките на полуфиналето нашиот тим беше поразен од тимот на Чаир. Конечниот резултат гласеше 28:32 (13:14). Избраничките на Платон и Царчев дадоа се од себе да го изненадат противникот, имавме периоди на добра игра, кога успевме од… Read More »Пораз во полуфиналето на Купот од екипата на Чаир

    Директен пренос од полуфиналето во Купот на МРТ-3

     Денес во С.Ц.Борис Трајковски стартува завршниот турнир во Купот на Македонија. Во првото полуфинале играат екипите на Куманово и Ѓорче Петров. Вардарки утре го играат полуфиналето, во кое за противник ја имаат екипата на Чаир. Натпреварот ќе стартува во терминот од 17-00 часот. Директен пренос… Read More »Директен пренос од полуфиналето во Купот на МРТ-3

     Ја продолживме соработката со Василева

      Со големо задоволство соопштуваме дека нашето овогодишно засилување, Симона Василева и во иднина ќе го носи црвено-црниот дрес. Денес, клубот и одличниот бек, взаемно се сложија за продолжување на натамошната соработка. Презадоволни од нејзините перформанси, залагање и прикажани игри во овааа сезона која е прва… Read More »Ја продолживме соработката со Василева

      Спартак совладан, продолжи победничката низа на ЖРК Вардар

       Вардарки денес ги за гости ги имаа тимот на Спартак. Во еден ефикасен дуел црвено-црните победија со 45-36. Со головите на Симона Василева и капитенот Трпевска Ивона се одлепивме на 4-0 на почетокот. Ние бевме тимот кој го контролираше натпреварот успеавме некаде на средината на… Read More »Спартак совладан, продолжи победничката низа на ЖРК Вардар

       Илиќ го „откажа“ Металург, вардарки убедливо во дербито

        Вардарки го добија дербито против екипата на Металург Автокоманда. Избраничките на Платон и Царчев одиграа одличен натпревар и победија убедливо со резултат 23-30 Тргнавме пеколно во ова дерби, на почетокот само ние погодувавме. Со два гола на капитенот Трпевска, и по еден на Коцева Бојана… Read More »Илиќ го „откажа“ Металург, вардарки убедливо во дербито

        ЖРК Вардар е младински шампион, прославивме кај ривалот Ѓ.Петров

         Денес во последното коло од младинската лига, тимот на Вардар гостуваше кај екипата на Ѓорче Петров. Ова требаше да биде одлучувачки дуел за титулата, во истиот ние влеговме со три бода повеќе и победа од 12.гола во првиот меч. Доживеавме само безначаен пораз кој не… Read More »ЖРК Вардар е младински шампион, прославивме кај ривалот Ѓ.Петров

         Младинките на чекор до пехар

          Младинките на Вардар во претпоследниот дуел од сезоната како гости го совладаа Спартак со 27-39. Вардарки по првиот судиски свиреж ја оправдаа фаворитската улога и тргнаа во создавање предност. Поведовме со плус пет на самиот почеток при резулта 1-6. Следеше краток период игра гол за… Read More »Младинките на чекор до пехар

          „Бронза“ за црвено-црните пионерки за сезоната 2023/24

           Вардарки денес беа дел од натпреварот за „бронза“ на завршниот Ф-4 турнир кај пионерките. На оваа средба дојдовме до победа и 3.место по триумфот над Делчево со резултат 30-26. На почетокот на натпреварот ние поведовме со 2-0, по неколку добри одбрани на голманот Ангелов и… Read More »„Бронза“ за црвено-црните пионерки за сезоната 2023/24