Skip to content
Дома » Uncategorized

Uncategorized

ЖРК Вардар е младински шампион, прославивме кај ривалот Ѓ.Петров

  Денес во последното коло од младинската лига, тимот на Вардар гостуваше кај екипата на Ѓорче Петров. Ова требаше да биде одлучувачки дуел за титулата, во истиот ние влеговме со три бода повеќе и победа од 12.гола во првиот меч. Доживеавме само безначаен пораз кој не… Read More »ЖРК Вардар е младински шампион, прославивме кај ривалот Ѓ.Петров

  Младинките на чекор до пехар

   Младинките на Вардар во претпоследниот дуел од сезоната како гости го совладаа Спартак со 27-39. Вардарки по првиот судиски свиреж ја оправдаа фаворитската улога и тргнаа во создавање предност. Поведовме со плус пет на самиот почеток при резулта 1-6. Следеше краток период игра гол за… Read More »Младинките на чекор до пехар

   БРАВО!ПОБЕДА ВО ДЕРБИТО КАЈ КУМАНОВО, ГИ МИНАВМЕ НА ТАБЕЛАТА

    Вардарки денес гостуваа во Куманово кај истоимениот женски тим, девојките во црвено-црна комбинација го добија дербито со храбро игра и победија со резултат 26-31. Првиот дел започна фуриозно, дефинитивно ова е најдобриот наш прв период на една средба. Отворивме со плус четири 3-7, потоа доминиравме… Read More »БРАВО!ПОБЕДА ВО ДЕРБИТО КАЈ КУМАНОВО, ГИ МИНАВМЕ НА ТАБЕЛАТА

    Победа кај Јехона, кадетките на чекор до титула

     Кадетскиот тим гостуваше во Гостивар кај тимот на Јехона на последниот натпревар за нас како гости. По преземањето на лидерската позиција ни беше јасно дека во последните две кола се е во наши раце. Девојките на Папуџиева Марија со победа 19-38 се на меч до… Read More »Победа кај Јехона, кадетките на чекор до титула

     Пионерките останаа на 100%, падна и Овче Поле

      Пионерките на ЖРК Вардар во рамки на осмиот дуел за нив во групата-А успеаа да дојдат до максимален ефект и да остварат осма победа. Избраничките на Даниела Новеска и Ружица Атанасова остварија лесна победа над Овче Поле. На натпреварот во салата „Круме Кепески“ дојдовме до… Read More »Пионерките останаа на 100%, падна и Овче Поле

      Вардар без бодови од гостувањето кај Чаир

       Денес во првото пролетно коло, во дербито ЖРК Вардар гостуваше кај тимот на Чаир. Домаќинките дојдоа до победа со резултат 33-30 (15-13). Првиот дел го започнавме лошо, ривалот поведе со 3-0, преку Трпевска од пенал ја прекинавме нивната низа. Домаќинот се одлепи на плус четири… Read More »Вардар без бодови од гостувањето кај Чаир

       Трпевска доминантна кај стрелците, Ѓорѓиевска со најмногу одбрани и кај сениорките

        Кај стрелците доминантен лидер е капитенот на црвено-црните, Трпевска Ивона. Покрај првото место на клупската листа одлично котира и на листата на стрелци во целата лига каде е на позицијата број три. Второпласирана е одличната оваа есен, Сара Стефаноска со 68.погодоци. На позиците зад неа… Read More »Трпевска доминантна кај стрелците, Ѓорѓиевска со најмногу одбрани и кај сениорките

        Младинки: Ѓорѓиевска неприкосновена кај голманите, Миленкоска прв стрелец и во ова генерација

         Девојките постигнаа 182.погодоци на пет дуели, а на една средба добија бодови со службен резултат 0-10. На ефективно одиграните натпревари имаат одличен просек од над 30.погодици по одиграна средба. Миленоска која е лидер на стрелците кај кадетите го има истиот епитет и кај младинките, таа… Read More »Младинки: Ѓорѓиевска неприкосновена кај голманите, Миленкоска прв стрелец и во ова генерација

         Миленкоска со 49.гола прв стрелец кај кадетките

          Кадетската екипа на ЖРК Вардар оваа есен ја заврши на делба на првата позиција на табелата со тимот на Стружанка со по 19.бода. Девојките на Платон Анжела и Папуџиева Марија во седум рунди постигнаа 198.погодоци или во просек 28,30 голови по одигран натпревар што е… Read More »Миленкоска со 49.гола прв стрелец кај кадетките

          Коцева Борјана: Против Ѓорче ќе дадеме максимум

           Борјана Коцева во националната селеција се препорача со одличната игра во одбраната и нападот на Вардар. Добрите игри ги забележа селекторот Кристијан Грчевски и неговиот стручен штаб, кои решија да и дадат шанса за нови настапи. -Секогаш ми било и ќе ми биде чест и… Read More »Коцева Борјана: Против Ѓорче ќе дадеме максимум